Kunagine Tartu linnapea Karl Luik saab monumendi Vanemuise pargis

Karl LuikTartu linna päeval, 29. juunil kell 14 avatakse Vanemuise pargis kunagise Tartu linnapea Karl Luige monument.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on monument sügav kummardus kunagisele Tartu linnapeale, kes väga pühendunult tegeles Tartu linna arendamisega. “Karl Luige juhtimisel sai Tartust euroopalik moodne linn,” sõnas Klaas.

Monumendi skulpturaalse osa autor on Tõnis Paberit, arhitekt Uku Põllumaa, kivitööde tegija Rein Karus ja pronksivalu meister Bruno Kadak. Monumendi avab Tartu linnapea Urmas Klaas, kõnelevad kunstiajaloolane Enriko Talvistu ja EÜSi sügissemestri esimees Villem Ödner Koern. Musitseerib Vanemuise puhkpillikvintett.

Karl Luik sündis 1883. aastal Valgamaal, õppis Hugo Treffneri gümnaasiumis ja Tartu Ülikoolis. Tartu linnapeana töötas Karl Luik 1920-1934, olles üks kauem Eestis ametis olnud linnapeadest. Aastatel 1934-1940 oli ta Tartu linnapea abi ja haridusosakonna juhataja.

Karl Luik on Tartu olemust ja välimust läinud sajandi linnapeadest enim mõjutanud. Tema linnapeaperioodil kujundati Tartu linna välisilme, planeeriti Tammelinn, ehitati Vabadussild, ujula, linnapank, rida uusi koolimaju, sotsiaalhooldeasutusi, alustati kõnniteede ja Emajõe-äärse haljastuse rajamisega. Tema lähemaid kaastöölisi oli arhitekt Arnold Matteus.

Ta oli juhtiv tegelane Vanemuise seltsis, Noorte Kotkaste Tartu Malevas, Kaitseliidus, mitmete ühingute ja kuratooriumide esimees, Tartu Rotary Klubi asutajaliige ja EÜSi liige.

Karl Luik arreteeriti 1945. aasta märtsis ja saadeti viieks aastaks Tjumeni oblastisse asumisele. Suri 1948. aastal Tobolskis.

Lisainfo: linnapea Urmas Klaas, tel 7361 221, 513 5145.

 

Lilian Lukka
Tartu linnavalitsuse avalike suhete osakonna kommunikatsioonijuht
736 1212, 516 4592


Tartu Linnavalitsus
PRESSITEADE
27.06.2016