„Head ööd, Tartu!” vaskpuhkpilliminutid

„Head ööd, Tartu!” vaskpuhkpilliminutidKõik esinemised ei ole tavapärased. Mõnel esinemisel ei ole tavapärane ei esinemiskoht ega kellaaeg.

Tartu linna päeval 29. juunil ronivad sõbrad tromboonimängija Toomas Vana ja trompetist Neeme Ots Jaani kiriku torni, kust soovitakse tartlastele head ööd ja kena kojujõudmist kell 23.59.

Otse sündmuskohal saavad peeterpaulipäeval nende mängu nautida Jaani kiriku torni kellad Peetrus ja Paulus.

Teie, tartlased, kogunege vaskpuhkpilliminutite paremaks kuulamiseks kiriku raekoja platsi poolsesse külge.

 

Toomas VanaToomas Vana alustas trombooniõpinguid 11-aastaselt Neeme Saare juures. 
Alates 2005. aastast jätkusid õpingud Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis Priit Sonni trombooniklassis, mille Toomas lõpetas kiitusega. 2009. aastal astus Toomas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse (EMTA), kus jätkas trombooniõpinguid Andres Kontuse juures. Alates 2011-ndast aastast  õpib Toomas Sibeliuse Akadeemias Soomes Teppo Alestalo käe all. 2015. aastal lõpetas ta bakalaureuseõpingud ning jätkab samas magistrantuuris.

Toomas Vana on saavutanud edu keskastme muusikakoolide vahelisel konkursil (2008, 2009 – I preemia; 2007 – III preemia) ning Eesti interpreetide konkursil 2008 (III preemia).

2016. aastal valiti ta osalema Düsseldorfis toimuval konkursil „The Aeolus International Competition for Wind Instruments”. Lisaks sellele on ta osa võtnud ERSO, Vanemuise Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Soome Rahvusooperi Sümfooniaorkestri, Turu Filharmoonia Sümfooniaorkestri, Soome Raadio sümfooniaorkestri, Helsinki Filharmoonia Orkestri ja Euroopa Noorte Brassi tööst.

Toomas on osalenud mitmetel meistrikursustel (Jonas Bylund`i, Frederic Belli, Juan Carlos Matamorose jt.) Aastal 2010 osales Toomas Mediterranean Chamber Brassi meistrikursusel Võrus. 2012. suvel osales ta ITF-il (International Trombone Festival) Pariisis.

 

Neeme OtsNeeme Ots alustas trompetiõpinguid 6-aastaselt oma isa dots. Aavo Otsa käe all. Aastal 2007 astus ta Sibeliuse Akadeemiasse (Soome), kus õppis Pertti Kulku, Touko Lundelli ja Simo Rantaneni käeall. 2011. aastal lõpetas ta bakalaureuseõpingud ning jätkab samas magistrantuuris (prof. Simo Rantanen), kus Erasmuse programmi raames täiendas end aastal 2013 Madriidis (Conservatory Superior de Musica de Madrid, prof. Enrique Rioja-Liz).

Neeme Ots on pälvinud auhinnalisi kohti mitmetel rahvuslikel ja rahvusvahelistel konkurssidel ning täiendanud end Johann Ganschi, Maurice André, Reinhold Friedrichi, Neeme Birki, Manuel Blanco Gómez-Limoni, Adan Delgado Illada, Bo Nilssoni, Gabriele Cassone, Jury Bolshianovi, Ernesto Chulia jt meistriklassides. Ta on esinenud Eesti Kontserdi kammermuusikakontsertidel koos lauljate Ruzanna Nahapetjani, Margarita Voitese, Atlan Karpi, Mati Palmi, Urmas Põldma ja Andres Kösteriga. Neeme Ots on soleerinud Tallinna Kammerorkestri, Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestri, Poola Kammerfilharmoonia ja Narva Linnaorkestri ees.

Ta on olnud trompetirühma kontsertmeister mitmetes mainekates noorteorkestrites: Maailma Noorte Puhkpilliorkester, Saksa-Skandinaavia-, Balti Noorte- ja Sibeliuse Akadeemia Sümfooniaorkester. Nimetatud orkestritega on ta esinenud sellistes kontserdisaalides nagu Emirates Palace Abu Dhabis, Helsingi Finlandia-Talos ja Musiikkitalo suures saalis, Berliini Filharmoonias jpt.

Ots on korduvalt osalenud Hispaania Rahvusliku Sümfooniaorkestri, Madriidi Filharmoonia Sümfooniaorkestri, European Royal Ensemble ja Kremerata Baltica Kammerorkestri töös. Ta on teinud koostööd mitmete väljapaistvate dirigentidega (Jukka-Pekka Saraste, Kristjan Järvi, Leif Segerstam, Mikko Franck, Markus Lehtinen jt.). Lisaks on Neeme Ots esinenud Rahvusvahelistel Trompetipäevadel, Võru Vaskpillipäevadel, Tallinna Kammermuusika Festivalil, Eesti Kontserdi projektis „Young Talents” ning Tallinn Music Week’i raames.

Jaani kiriku torni kellad Peetrus ja Paulus
Jaani kiriku torni Peetrus ja Paulus