Linna päeval läheb ooper Tartus linna peale

Pressiteade

Tartu linna päevana tähistataval 29. juunil läheb ooper oma osakonnast juba hommikul linna peale. Eesmärgiks on korraldada Eesti ainsa kolmežanriteatri kodulinnas päev, kus ooperi eest pääsu ei ole – see leiab just linna päevaks kokku seatud põnevate koosluste abil tartlased ja Tartu külalised üles nii kaubamajast kui jõekohvikust.

Tavapäraselt algab linna päev Tartus linnapea hommikukohviga, mida seekord pakutakse Café Shakespeare`i terrassil. Juba kell 7.45 aga virgutab südalinnas tööleruttajaid lodjale kogunenud Vanemuise Kvintett, kes juhatab muusikat täis päeva sisse.

„Seekord tuletab Tartu linn oma päeval meelde, et Tartu on ka tuntud teatri- ja ooperilinn. Loodan, et traditsiooniliselt toob linna päev kokku rohkelt rahvast ja inimesed naudivad head muusikat, mida sel päeval kõikjal kuulda saab,” ütles Tartu linnapea Urmas Klaas.

29. juuni ehk peeterpaulipäev seab Tartus kokku muusikud, kes tavaliselt ei kohtu ning soovib seeläbi läbi tartlaste varasemat kuulamiskogemust pisut ehmatada. „Ooperisümbioosidena” sündivatel kontsertidel musitseerib Maria Listra koos Tiit Kikase ja Kadri Kipper koos Jarek Kasariga, Curly Strings annab kontserdi koos Rasmus Kulli ja Simo Breedega ning Estonian Voices koos Tartu Ülikooli sümfooniaorkestri keelpillikvartetiga.

Kell 12 esinevad ooperisolistid Karmen Puis, Valentina Kremen, Tamar Nugis ja Märt Jakobson Jaani kirikus kontserdiga „Puhas klassika”. Linna päeva lõpetab galakontsert – suvisel raekoja platsil kohtuvad viimaseks suureks sümbioosiks solistid, Tartu Ülikooli sümfooniaorkester, dirigent Lauri Sirp ning armastatud aariad. Õhtusel galal astuvad veel kord üles ka päeva jooksul koos ooperisolistidega musitseerinud interpreedid ja koosseisud.

Saabuv linna päev tähistab Tartut, siin töötavaid ja õppivaid andekaid interpreete ning erinevaid muusikastiile mitmete tasuta kontsertide ja ettevõtmistega.

Reigo Tamm, Vanemuise teatri ooperisolist ja päeva kunstiline juht: „Tartus elades ja töötades saan igal sammul kinnitust, kui palju tegutseb siin andekaid muusikuid. Mitte igas linnas ei ole sellist muusikute kontsentratsiooni ja üheksa koosseisulise solistiga ooperiosakonda. Kus siis mujal kui mitte rikka muusikaeluga Tartus paluda ooper linna peale, huvitavaid muusikalisi kooslusi genereerida ja sellega tõestada, et ooper on kütkestav.”

Tartu linna päeval oodatakse teiste seas Tartusse külla ooperi- ja muusikasõpru Tiit Madet, Aleksei Turovskit ja Itaalia suursaadikut Marco Clementet. Väljuvad ooperilodjad ning vanalinnas tegutseb Elleri muusikakooli õpilastega mehitatud „Pianistide rõdu”, kus annab klaverikontserdi ka Johan Randvere. Samuti löövad ooperisolistid kaasa programmi läbiviijatena.  Näiteks toimub Shakespeare`i kohvikus Jaan Willem Sibula mälumäng. Seal samas tutvustab ta ka koos Merle Jalakaga ooperit muusikatunnis „Appi, ooper!?”, mis sobib kuulamiseks kogu perele.

Linna päeva ettevõtmised soovivad ooperi ja klassikalise muusika sõprade püramiidi laiemaks kasvatada ja publikut ooperisse andekaid interpreete kuulama kutsuda.

Kõik 29. juuni kontserdid ja üritused (v a ooperilodi) on tasuta.

Linna päeva kunstiline juht on Vanemuise teatri ooperisolist ja Tartu noor Kultuurikandja 2014 Reigo Tamm.

Tartu linna päeva toetajad ja koostööpartnerid on Tartu Postimees, Tartu Kaubamaja, Sangar AS, Ehitusfirma Rand & Tuulberg AS, Roheline Park, Embach Ehitus OÜ, Saku Õlletehase AS, Lux Express, Ehitustrust AS, trükikoda Paar, Eesti Leivatööstus OÜ, Dimedium AS, ilustuudio Ailiita, hotell London, Café Shakespeare ja Aasta Auto Pluss AS ning Jaani kirik, Vanemuise teater, Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool, Emajõe Lodjaselts, Elektriteater ja Athena keskus.

 

Lisainfo:

Reigo Tamm
Tartu linna päeva kunstiline juht
5558 3254

Maris Peebo
Tartu linna päeva projektijuht
506 8770
Maris.Peebo@raad.tartu.ee

tartulinnapaev.ee, facebook.com/tartulinnapaev


TARTU LINNAVALITSUSE PRESSITEADE
08.06.2016